Smart Hotel, Gdańsk
Sierpień w Gdańsku - tradycyjnie gorący miesiąc
Przyjazd
Wyjazd
27 lipca 2022

Można pokusić się o stwierdzenie, że sierpień to dla Gdańska najważniejszy miesiąc w roku. To właśnie w tym czasie trwa słynny Jarmark Dominikański, a na dodatek miasto świętuje jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych w swojej historii – zryw „Solidarności” z 1980 roku. Nic dziwnego, że nad Motławą dzieje się wówczas sporo, zwłaszcza w sferze muzycznej.

Jarmark Dominikański w Gdańsku - moc atrakcji nie tylko targowych

Jarmark Dominikański, związany ze średniowiecznymi obchodami święta św. Dominika (które przypadało na początek sierpnia), to impreza o ponad 750-letniej tradycji, dobrze znana w całej Europie. Jej początki sięgają roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV na rok przed swoją śmiercią nadał gdańskim Dominikanom przywilej organizowania odpustów i towarzyszących im dużych targów. Obecnie jarmarki dominikańskie organizowane są w wielu miastach w Polsce, niemniej gdański Jarmark Świętego Dominika należy do największych i najbardziej spektakularnych.

O ile jeszcze pod koniec lat 90. poprzedniego wieku Jarmark Dominikański był kojarzony głównie ze stoiskami oferującymi antyki, rękodzieło i tzw. „białe kruki”, tak obecnie impreza stanowi tak naprawdę wielki zbiór pomniejszych wydarzeń i atrakcji nie tylko targowych, ale też kulinarnych, kulturalnych czy rozrywkowych. Jedno jest pewne – na gdańskim Głównym Mieście będzie gwarno i barwnie niczym na stambulskim Wielkim Bazarze. Jarmark Dominikański 2022 rozpocznie się już 23 lipca i potrwa do 14 sierpnia.

Octopus Film Festival - dla miłośników kina gatunkowego

Ósmy miesiąc roku jest w Gdańsku prawdziwą kulminacją ciekawych imprez. Już 3 sierpnia rozpoczyna się piąta edycja Octopus Film Festival, czyli święta miłośników kina gatunkowego. W znajdującym się na terenie byłej Stoczni Gdańskiej klubie B90 (największym klubie koncertowym w Trójmieście), a także w wielu innych wyjątkowych lokalizacjach w Gdańsku, wyświetlane będą starannie wyselekcjonowane slashery, horrory, klasyki kina klasy B czy filmy eksperymentalne. Celem festiwalu jest zaprezentowanie najciekawszych i najbardziej szalonych filmów gatunkowych z różnych stron świata, zarówno tych doskonale znanych, jak i zupełnie nowych.

Grono sympatyków Octopus Film Festival z roku na rok się poszerza, a kto zaszczycił go swoją obecnością choć raz, nie wyobraża sobie już żadnego kolejnego lata bez „ośmiornicy”!

Ergo Arena i Soundrive Festival - koncerty 2022, których nie możesz pominąć

Najwięcej czasu na wypady do Gdańska powinni jednak zarezerwować melomani. Takiego bogactwa różnorodnych wydarzeń muzycznych nie będzie w sierpniu chyba w żadnym innym polskim mieście. Zacznijmy od koncertów w Ergo Arena i anonsu, iż 8 sierpnia w hali Ergo Arena stawi się na występ żywa legenda rocka - Nick Cave, razem ze swoim zespołem The Bad Seeds. Dzień później na obszarach dawnej Stoczni Gdańskiej, rozpoczyna się Soundrive Festival, czyli występy prawie 100 artystów (!), zarówno lokalnych, jak i tych ze świata, którzy na czterech scenach przez pięć dni dadzą wielki show muzycznej alternatywy.

Sierpień w Gdańsku - koncerty i festiwale organowe

Sierpień w Gdańsku to również prawdziwa gratka dla słuchaczy klasyki. W każdy wakacyjny piątek w Bazylice Mariackiej odbywają się koncerty organowe w ramach Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. To fantastyczna okazja, by jeszcze mocniej poczuć specyficzną atmosferę tego wyjątkowego obiektu, zwanego „koroną Gdańska”. Niezwykle klimatyczną i godną uwagi imprezą jest też Mozartiana (21-27.09). Po pierwsze dlatego, że co roku słyszymy na niej różnorodne, często zaskakujące interpretacje dzieł muzycznego geniusza, jakim niewątpliwie był Wolfgang Amadeusz Mozart. Po drugie – koncerty odbywają się w Parku Oliwskim, jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Gdańsku.

Zdecydowanie warto też wziąć pod uwagę występ pewnej hipnotyzującej Dunki. Agnes Obel, bo o niej mowa, zagra koncert w klubie Stary Maneż w poniedziałek 22 sierpnia. Stroniąca od krzykliwego stylu artystka określana jest mianem muzycznego fenomenu – śpiewając i grając na fortepianie swoje nastrojowe piosenki, potrafi zaczarować publiczność w każdym zakątku świata. Z pewnością nie inaczej będzie w Gdańsku.

Jak już wspomnieliśmy, sierpień jest czasem wspomnień słynnego strajku Solidarności w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku. W tym kontekście podczas pobytu w Gdańsku (np. przed seansem Octopusa lub koncertem w ramach Soundrive’u) warto uwzględnić wizytę w Europejskim Centrum Solidarności (ECS), które w nowoczesny sposób prezentuje dziedzictwo tego ważnego historycznego przełomu. Pod koniec miesiąca odbędzie się tu organizowany z okazji obchodów Sierpnia ‘80 festiwal Solidarity of Art – seria ciekawych wydarzeń kulturalnych i debat poświęconych zjawisku solidarności w sztuce. W poprzedniej edycji motywem przewodnim była Przyszłość. Program tegorocznej ma zostać ogłoszony niebawem.

Zapraszamy do Gdańska na kilka dni lub dłużej - noclegi w Gdańsku to bogata oferta hoteli i pensjonatów, spośród których z pewnością wybierzecie hotel w Gdańsku dla siebie. Różnorodność imprez i wydarzeń w tym miesiącu sprawi natomiast, że będzie tu naprawdę gorąco!

ul. Słowackiego 3
80-257 Gdańsk, PL

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij